Gry komputerowe to obok filmów, seriali i muzyki jedna z głównych form rozrywki w XXI w. Jeszcze kilkanaście lat temu traktowano ją jak podrzędną formę rozrywki, ale dziś w grach spędza czas ogromna liczba ludzi.
Rozwijanie umiejętności w grze
Podobnie jak w prawdziwym życiu, gdzie przykłada się dużą rolę to stałego doskonalenia własnych umiejętności, podobnie dobrze jest, aby dbać o ulepszanie postaci w grze komputerowej. Odnosi się to przede wszystkim do gier RPG, w których odpowiednie rozdysponowanie dostępnych punktów zdolności ma ogromny wpływ na to, jaką ścieżką pokierujemy naszego bohatera.
Czarodziej, skrytobójca albo paladyn
Zwykle gry ulepszanie postaci opierają na paru głównych drogach, jakie dostępne są graczowi i na jakie może się on zwrócić. Najczęściej przypisane klasy mają również swe moce szczególne oraz umiejętności, będące poza zasięgiem innych klas. Te ostatnie często występują w dość pospolitej konfiguracji, najłatwiej więc znaleźć w grach RPG, opartych na motywach fantasy magów, łuczników, skrytobójców lub złodziei czy czarnoksiężników. Popularne coraz bardziej gry science-fiction czy korzystające z motywów cyberpunkowych oferują dodatkowe opcje, a wybrane klasy mogą specjalizować się albo w rozwiązaniach siłowych, albo rozwijaniu hackerskich talentów.
Piąć się w górę własną postacią
Należy mieć na uwadze, gdy podejmujemy podczas gry ulepszanie postaci kilka kwestii. Na pierwszy front idą zdolności raczej ogólnodostępne dla wszystkich klas, a forma wyboru interesujących nas talentów przyjmuje postać rozgałęzionego drzewka lub siatki czy innego schematu. Bazowe umiejętności to najczęściej zwiększanie żywotności i odporności, wzmocnienie siły, poszerzenie kieszeni w torbie z ekwipunkiem czy inne, bardziej uniwersalne zdolności. Gdy jednak przychodzi do rozwijania szczególnych umiejętności, wynikających z obranej ścieżki, dobrze jest zastanowić się, co przyda się najbardziej w późniejszej rozgrywce. Łucznik powinien dbać o sokoli wzrok i zręczność, a skrytobójca dążyć do tego, aby dysponować jak najcichszym krokiem i odwracaniem uwagi przeciwnika. Czarodziej zaś powinien stale rozwijać dostępną manę i uczyć się nowych potężnych zaklęć, podczas gdy wojownik może kierować swą uwagę na większą siłę, umiejętność odporniejszego pancerza, no i przede wszystkim żywotność, pozwalającą znosić największe ciosy, wymierzone przez wroga.
Właściwie pokierowana postać potrafi siać postrach pośród przeciwników, ale warto pamiętać, by inwestować w nią już na początku ścieżki. Źle dobrane zdolności, mogą zadecydować o porażce na późniejszych etapach.