Gry komputerowe od wielu już lat regularnie zyskują na popularności, stając się powoli zdecydowanie najczęściej realizowaną formą rozrywki. Niestety nie można powiedzieć, że jest to rozrywka tania, ponieważ koszt dobrego komputera do gier to często wydatek nawet kilku, a w skrajnych przypadkach kilkunastu tysięcy złotych. Czy da się jednak grać tanio? Czy da się kupić tani komputer do gier?
Na czym nie warto oszczędzać?
Wiele osób, widząc w sklepie naprawdę ogromne ceny komputerów do gier, zastanawia się, w jaki sposób można kupić taki sprzęt taniej. Niestety, w takiej sytuacji najczęściej pada decyzja o kupieniu komputera o gorszych możliwościach obliczeniowych. Jest to jednak spory błąd, ponieważ jeśli kupi się sprzęt zbyt słaby, może się okazać, że nie będzie się on zupełnie nadawał do grania w gry, nie tylko najnowsze, lecz również i nawet kilkuletnie. Oczywiście nie oznacza to wcale, że koniecznie trzeba kupować jedynie sprzęt kosztujący ponad 10 tysięcy złotych, lecz jeśli zależy komuś na rozsądnej jakości zabawie, taki komputer nie powinien kosztować mniej niż około 3 tysiące złotych.
Jak kupić tanio dobry komputer do gier?
Choć 3 tysiące złotych nie wydaje się kwotą wysoką w przypadku porównywania jej do sprzętu kosztującego ponad 10 tysięcy złotych, to jednak mimo wszystko dla wielu osób może to być nadal zbyt wygórowana kwota. Co w takiej sytuacji należałoby zrobić? Doskonałym pomysłem jest np. kupienie wszystkich części i podzespołów osobno, a nie w zestawie. Sklepy komputerowe często liczą sobie nawet 30% więcej za komputer już przygotowany i działający, podczas gdy znacznie taniej można kupić osobno podzespoły i samodzielnie wszystko złożyć. Można mieć w ten sposób ten sam komputer, lecz znacznie taniej.
Innego typu bardzo ciekawym rozwiązaniem jest kupienie urządzenia używanego. Komputery z drugiej ręki są dość powszechnie dostępne na rynku, a, co bardzo ważne, występują w naprawdę ogromnej ilości różnych wersji i specyfikacji technicznych. Oczywiście kupowanie w ten osób komputera wiąże się z pewnym ryzykiem, czyli np. możliwością kupienia sprzętu mocno wyeksploatowanego, lecz mimo to wydaje się to być dobrym rozwiązaniem. Co jednak bardzo ważne, nie poleca się kupowania komputerów poleasingowych, które używane były w biurach, ponieważ są to maszyny o zbyt słabej specyfikacji, aby można było na nich wygodnie grać w gry. Są to doskonałe komputery np. do pracy, lecz ich możliwości obliczeniowe nie pozwalają na to, aby cieszyć się z wirtualnej rozrywki na wystarczająco wysokim poziomie.